Pro jarní sezonu 2022 je zahájen předprodej ovocných stromků a růží.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit? Jsme tady pro Vás

16.02.2022

Kolik prostoru je třeba vyhradit odpočinkovým zónám a rostlinám kolem nich

Odpočinek patří dnes k potřebným činnostem každého člověka, a to nejen toho pracujícího.

Lidé si tak nějak zvykli na posezení s přáteli, na grilování nebo jen takové obyčejné víkendové lenošení na čerstvém vzduchu. Jsou zkrátka místa, která do zahrady prostě patří, ať už se to někomu líbí nebo ne. Jde například o terasu, pergolu nebo altánek.

Mnohdy se ale majitelé zahrad potýkají s problémem, kam takovou pergolu umístit a hlavně, kolik místa vlastně zabere.

Pergola

Pergola, která je doplněna o různé možnosti rozšiřuje svou funkčnost. Má tedy jak užitnou, tak dekorativní hodnotu. Za prvé, pod pergolou je velmi dobré se schovat před deštěm, ale také před žhavým sluncem. Nezanedbatelnou výhodou pergol je i možnost výsadby různých rostli pro užitek i krásu. Vinná réva vám dá stín i úrodu hroznů, popínavky zase barevnou škálu květů pro radost.

A na druhé straně, správně zvolený design podpoří krajinný design a samotnému místu dodá originalitu. Každopádně by měla mít pergola na šířku minimálně 1,5 metru a do výšky zhruba 2,2 metry. Může mít prakticky jakýkoliv tvar, nejpoužívanější je šestiúhelník, ale není ničím neobvyklým, mít pergolu ve tvaru obdélníku nebo dokonce i atypický tvar.

Terasa

Terasa patří k nejoblíbenějším možnostem zahradních přístřešků pro odpočinek. Je spojována s mnoha funkcemi, které lidé jistě ocení.

Každá terasa je především přistavěna především k domu. A je jedno, jestli přístup bude z kuchyně, obývacího pokoje nebo z chodby. Možností je mnoho a navíc se boční strany teras dají dobře upravit tak, aby vnitřní prostor byl chráněn před nepříznivým počasím. Vhodné jsou nejen skleněné výplně, ale může se použít i polykarbonát nebo pevná a odolná fólie.

Rozměry teras se různí a závisí to zejména na využití.

Pokud má rodina jen tři členy a nepořádají časté rodinné oslavy nebo přátelská setkání, bude bohatě stačit terasa 3x4 metry. Pokud ovšem rodina plánuje každý víkend posezení s přáteli a rodinnou nebo dokonce je v plánu večírek pro několik desítek lidí, je třeba pouvažovat nad daleko většími rozměry a správným umístěním terasy.

Přístřešek pro auto nebo parkovací místo

I když přístřešek pro auto nebo jen parkovací místo nepatří zrovna mezi odpočinková a relaxační místa, jsou přece jen součástí většiny rodinných domů. I zde se člověk ocitá před otázkou, kolik místa by se mělo vyhradit pro tyto realizace. Hodně samozřejmě záleží na tom, zda je v rodině jen jeden vůz nebo by se přístřešek týkal více aut. Tady by byl rozměr o něco větší. Přístřešek pro auto je jednoduchou konstrukcí, která vozidlo ochrání před deštěm a jinými nepříjemnými vlivy počasí.

Základem je tedy pevná vodorovná plocha, na kterou lze umístit například dřevěné opěrné sloupy, ty jsou ideální na osázení popínavými a pnoucími rostlinami a růžemi. Sloupy budou základem pro poměrně jednoduchou střechu.

Délka přístřešku pro jedno vozidlo je 5 metrů, šířka asi 3 metry a co se týká výšky, je to individuální, ale většinou jsou to také 3 metry. Stejně tak lze propočítat i parkovací místo, samozřejmě bez výšky.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli