Pro jarní sezonu 2022 je zahájen předprodej ovocných stromků a růží.
28.01.2022

Kadeřavost broskvoní, jednejte rychle aby vaše broskvoň bohatě plodila

Chcete, aby vaše broskvoň bohatě plodila?

V tom případě nepodceňujte dnes již běžnou nemoc broskvoní, "Kadeřavost"

Škodlivá houba, která zaviní kadeřavost listů, je houbová infekce, která se vyskytuje na broskvoních a nektarinkách. Napadá především listy těchto ovocných stromů, a způsobuje, že se zbarvují do žlutočervena nebo bledě zeleně. Na listech se tvoří jakési bubliny. Listy se deformují stáčí a kroutí.

Nakonec listy zčernají a odpadávají. V těžších případech napadá nemoci poupata a brzdí tvorbu plodů. Dochází k odumírání celých větví.

Šíření kadeřavosti listů podporují chladné vlhké podmínky, broskvoně proto zasadíme na takovém místě, kde budou mít zajištěnou dostatečnou cirkulaci vzduchu a hodně slunečního svitu. 

První příznaky onemocnění kadeřavostí listů se objevují v okamžiku, kdy listy na jaře raší. Deformované listy jsou jasně oranžové, nafukují se a kroutí, pak žloutnou, až nakonec předčasně opadají.

Mezi jednotlivými stromy a ostatními rostlinami v zahradě ponechte dostatečně velký odstup a upravte půdu tak aby byla dostatečně propustná.

Chemická ochrana broskvoní

Před touto houbou ochrání broskvoň preventivní postřik. Při používání fungicidů je velmi důležité zvolit správný okamžik. Chemický prostředek musí být použit preventivně.

Kadeřavost listů broskvoní se léčí pouze tím že se odstraní napadené listy a větve a nebo použitím chemických postřiku proti houbovým nemocem takzvaných fungicidů.

Fungicidy nepoužívejte na broskvoně a nektarinky během vegetační doby protože tyto ovocné stromy nesnášejí měďnaté přípravky a shazují pak listy! 

Postřik stromů broskvoní aplikujte až na konci podzimu, když listí opadalo nebo v předjaří, ještě než se objeví nové listy.

Postřik na kadeřavost broskví můžeme použít přípravky

Postřik se doporučuje po cca 10 dnech opakovat, je tedy potřeba začít s postřikem relativně brzy aby nám ne vyrašily listy.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli