Pro jarní sezonu 2022 je zahájen předprodej ovocných stromků a růží.
16.02.2022

Dokonalá zahrada s květinovým i zeleninovým záhonem pro radost i užitek

Ne každý záhon na zahradě vypadá stejně

Navíc nemusí být součástí zahradního pozemku, protože někdo chce mít zahradu pouze jako odpočinkovou zónu a zahradničení a pěstitelství přenechává jiným.

Ovšem ten, kdo si nedovede zahradu představit bez květinových záhonů nebo bez zeleninové úrody, na kterou bude náležitě pyšný, má také jistě svou vlastní představu o záhonech.

Ať už se to týká velikosti nebo tvaru. Tady se totiž fantazii meze nekladou, takže květinový záhon může například tvořit dokonalou mozaiku nejrůznějších tvarů a barev květů vzrostlých trvalek a okrasných trav.

Květiny kam se podíváš

Rostliny a pestrobarevné květiny dokonale oživí každé místo na zahradě. Nad jejich krásou se mnohdy až tají dech. Květinové záhony tvoří mnohdy jedinečné obrazce, které upoutávají pozornost. Záhony by měly mít především své hranice.

Mnohdy bývají takové záhony vyvýšeny a také odděleny od ostatních. Každý záhon je ve své podstatě originál, kde není vyloženě nutné svěřit takovou práci profesionálnímu designérovi. Harmonie a elegance květinových kompozic lze dosáhnout nezávisle.

Výběr designu květinového záhonu především závisí na osobních preferencích  majitele zahrady, ale také na stylu a pojetí. Lze tak získat sbírku květin a rostlin z nejrůznějších koutů světa. Mnohdy jsou to rostliny, které se nevyskytují ani v botanické zahradě. V případě, že chcete exkluzivní solitérní kus, zvolte originální dřevěná koryta a květináče na rostliny.

Navíc je zde také možnost, že se květiny vysázejí jen tak volně na určitá místa na trávníku, kde netvoří celistvý útvar. Jiný ovšem květinové záhony a jejich uspořádání doslova preferuje. Tady mohou být záhony nejen kulaté nebo obdélníkové, ale také ve tvaru trojúhelníku, elipsy a podobně.

A co takhle ovocný strom

Stromy do zahrady prostě patří. Bez nich by každá zahrada, park nebo městská čtvrť byla neúplná a prázdná. Navíc jde samozřejmě i o ekologickou stránku věci, takže výsadba stromů by měla být samozřejmostí. Ovšem pokud jde o výsadbu stromu v zahradě, je třeba počítat také s tím, že stromy rostou, dosahují určité výšky a mohou v budoucnu nadělat majiteli nemalé problémy.

Koruna vyspělého stromu bude jistě mít v průměru 5 až 7 metrů, což není vůbec zanedbatelné. Také výška může být až 25 metrů a v případě vysokého větru se může stát, že bude poryvem zdolán. Každopádně vzrostlé stromy zahradu oživí a poskytnou také stín v letních měsících a úrodu domácího ovoce. Je třeba jen dobře zvážit nad jeho umístěním.

Živý plot jako přirozená zábrana

I živý plot patří do zahrad a parků. Je to skvělé řešení pro ochranu soukromí a vymezení prostoru. Pomocí určitého typu vegetace lze nastavit požadovaný styl zahrady, vytvořit ochranu před větrem nebo prachem přivedeným ze silnice.

Správná péče o rostliny na živý plot, včetně pravidelného stříhání, pomůže udržet každý živý plot krásný i po celá desetiletí.

Realizace takového živého plotu není nikterak složitá, pokud si člověk předem nachystá vše, co je k  výsadbě živého plotu potřeba. Rostliny by měly být vysazeny na jaře nebo na podzim.

Nejprve se pomocí motouzu a kolíků vytvoří značení a podél obvodu budoucího plotu se vykope drážka. Je také potřeba počítat s minimálně 60 cm volné plochy, kde se budou rostliny vysazovat. Vhodnými rostlinami jsou například túje nebo hlohyně.

Květiny nebo zelenina

Zahrada je úplná, když se najde kousek místa pro zeleninový záhon. Není nic hezčího, než se kochat při ranním rozbřesku svou vlastní úrodou, utrhnout si bylinky nebo čerstvou zeleninu.

Zeleninový záhon by měl být zhruba 1,2 metru široký a mezi jednotlivými záhony by měla být cestička do 50 cm. Vhodným řešením jsou samozřejmě i betonové nebo platové dlaždice, které se pokládají buď jedna vedle druhé nebo na délku jednoho kroku.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli